A zárójeles betű akkor került mögé, ha több cég tervezte/gyártotta ugyanazt a típust.
Fejlesztését a PzKpfw IV-gyel egyenrangú, illetve annál jobb szövetséges és főleg szovjet harckocsik teljesítményének felülmúlása motiválta. A németek 1940 májusában indították el nehéz harckocsi programjaikat, VK 30.01 (H), VK 30.01 (DB) és VK 30.01 (P) mellett a 65 tonnás VK 65.01 tervezése is elkezdődött.
A VK 30.01 (H), a Henschel verzió, hagyományos formákat és elveket követett, a harckocsitest a Pz IV-hez hasonlított. Átvették a VK 65.01 futóművének ötletét, átalakítva azt a nagyméretű, átlapolt futógörgőkkel. Ez a modell 30 mm-es homlokpáncélt kapott, amely már a tervezéskor elavulttá tette. A löveg sem volt kielégítő. A VK 30.01 (H) harckocsihoz tervezett fegyver a Pz IV-es lövege volt, a 7,5 cm-es KwK 40 L/43 harckocsiágyú. A Pz IV-esek ekkor leggyakrabban használatos L/24-es modelljeinek alacsony csőtorkolati sebessége 385 m/s volt, amellyel a 45 mm-es döntött páncélzatot szerencsés esetben is csak közvetlen közelről lehetett leküzdeni. Az L/43 űrmérethossz némiképp javított a páncéltörő képességen, de a kiírásnak – és Hitler azon elvárásának, hogy az új harckocsinak még évekig fölényben kell lenni az ellenséges harckocsikkal szemben – nem felelt meg. Az elkészült két darab alvázat a Panzerjäger 12,8 Selbstfahrlafette ("Stubborn/Sturer Emil") páncélvadászokhoz használták fel.
A játékban olyan tier V-ös német nehéz tankként foglal helyet, amelyen át kell mindenkinek verekednie magát, aki akár a valóságban méltán híres Tiger, Tiger II vagy Panther illetve Panther II tankokkal szeretne játszani, vagy az ágak végén szereplő E 100-at és E 50M-et szeretné a garázsában tudni. Jelenleg a Tigrisek másik ágból – Pz.IV.H – is elérhetőek, azonban a Párduc csak ezen tankon keresztül szerezhető meg.
Modulok
Fejlesztés
Akinek még egy német tankja sem volt, az mindenből az alapot kapja. Szerencsére tier V-ben nem kerülnek sokba a modulok, de az ember szenvedni fog. Nagyon.
Az alapágyúnak 43/87/38 az átütése, és 110 a sebzése, amivel legfeljebb a könnyű tankokat tudja lövöldözni tier V-ben, vagy tier IV-ben még a közepeseket. Kell 2.140 XP az eggyel nagyobb ágyúhoz, aminek 103/139/38 az átütése, tehát legalább tier V-ben már versenyképes lesz, és tier VI-ban a közepesek ellen is van esélye. De ezek után a tornyot kell kifejleszteni, ami 2.600 XP. Ekkor szembesül a játékos azzal, hogy az alaplánctalpra ez már nem szerelhető fel, tehát kell 2.250 XP a lánctalpra is. Ha már a talp és a torony is megvan, akkor szükség van további 3.400 XP-re a következő löveghez, ami 110/158/38 átütésre képes, de ezzel sincs esélye az erősebb tier VI-os nehezek ellen, a tier VII-esekre pedig ráfordulni is felesleges szemből. Utána kell még 9.200 XP a legjobb löveghez, majd ezek után állhatunk neki a motorok fejlesztéséhez, aminél az alaptól a legjobbig 6.550 XP-t kell elhasználni. A rádió pedig 1.380 és 7.200 XP-be kerül.
Tehát a teljesen alaptól a kifullozottig 32.560 XP-re lesz szükségünk, vagy ha nem szeretnénk az elején az első ágyúval szórakozni és kifejlesztjük a másodikat, amit írtam, az további 2.140 XP, tehát a végösszeg: 34.700 XP! (És ekkor a mellékes ágyúkat nem fejlesztettük ki.) Egy tier VI-os tank kifejlesztéséhez kell kb. 27.000 XP.
Én csak 2.140 szabad XP-t használtam el az első használható ágyúhoz, ezt követően boost-okkal mentem, és végül kb. 60-65 csata kellett ahhoz, hogy minden lényeges modul és a két következő tank is ki legyen fejlesztve, de ekkor 88-90% körül volt a GM vele, ezért mentem még vele pár kört, így összesen 70 csatám lett vele, mire kifulloztam és rákerült a 3 GM, majd azzal a lendülettel el is adtam :)
Ágyú
A tankhoz összesen hét (!) ágyú áll a rendelkezésünkre, ezekből lehet válogatni. A jó átláthatóság érdekében táblázatba foglaltam az értékeket:
Átütés | Sebzés | Töltési idő | DPM | Pontosság | Célzási idő | Költség | |
---|---|---|---|---|---|---|---|
7,5 cm Kw.K. 37 L/24 | 43/87/38 mm | 110/110/175 HP | 3,45 mp | 1911 HP/perc | 0,53 m/100m | 2,21 mp | - |
5 cm Kw.K. 39 L/60 | 67/130/25 mm | 70/70/90 HP | 2,21 mp | 1904 HP/perc | 0,38 m/100m | 2,21 mp | 1350 XP |
7,5 cm Kw.K. 40 L/43 | 103/139/38 mm | 110/110/175 HP | 3,84 mp | 1720 HP/perc | 0,39 m/100m | 2,21 mp | 2140 XP |
7,5 cm Kw.K. 40 L/48 | 110/158/38 mm | 110/110/175 HP | 3,84 mp | 1720 HP/perc | 0,37 m/100m | 2,21 mp | 3400 XP |
7,5 cm Kw.K. 42 L/70 | 150/194/38 mm | 135/135/175 HP | 4,99 mp | 1624 HP/perc | 0,34 m/100m | 2,4 mp | 4600 XP |
7,5/5,5 cm Waffe 0725 | 157/221 mm | 135/135 HP | 4,79 mp | 1689 HP/perc | 0,33 m/100m | 2,4 mp | 9200 XP |
10,5 cm Kw.K. L/28 | 64/104/53 mm | 350/350/410 HP | 7,67 mp | 2737 HP/perc | 0,53 m/100m | 2,21 mp | 3800 XP |
Ezek közül magasan kiemelkedik a 7,5/5,5 cm Waffe 0725-ös löveg, mint a tank top ágyúja. Noha az ágyút nem szükséges kifejleszteni ahhoz, hogy a két következő tank meglegyen, és elég sok XP-be is kerül ezen a szinten, de ezek ellenére én nagyon ajánlom, hogy ezt használja mindenki, különben az összes többi ágyúval csak szenvedés lesz a játék.
Néha látni olyan játékost is, aki a 10,5 cm Kw.K. L/28-as löveget preferálja, azonban az egy derp gun, annak minden jó és rossz tulajdonságával együttvéve. Én személy szerint csak abban az esetben használok hasonló ágyúkat, ha nincs használható ágyú az adott tankhoz, ami jelen esetben nem igaz, ezért az elemzést az előbb említett löveggel folytatom.
Az ágyúnak 157/221 az átütőképessége, repeszt nem lehet vele kilőni. És itt álljunk is meg. Az alaplőszer AP, ami 157 mm átütéssel rendelkezik, ami kb. a japán szupernehezek frontját kivéve szinte bármit képes átvinni. Persze előfordul néhány eset, amikor az amúgy is kemény tankot beforgatják vagy az említett szörnyetegekkel hoz össze a balsors, ilyen esetben ott a 221 mm átütésű APCR lövedék. Konkrétan semmi, ismétlem semmi nem tud neki ellenállni! Az O-Ni beforgatott frontjának a védelme 200-240 mm körüli, de azon ugye ott vannak a csöcsök, amiknek 150-180 mm a páncélzata. Szóval ha prémiumlőszert töltünk, akkor keresni kell az olyan pontokat, ahol ne ütnénk át az ellenfél védelmét. És ez nem véletlenül van így, hiszen az ágyú egy tier VII-es löveg.
A lövedék 135 sebzés kiosztására képes, ami az átlagot erősíti az V-ös nehezek között. Az újratöltési idő alapból 4,79 mp, így a DPM 1.689, aminek köszönhetően néhány nem túl népszerű prémium járművet leszámítva az utolsók vagyunk sajnos, ezért célszerű felszerelni megfelelően a tankot, már csak azért is, mert ezen a szinten még sok kezdő van, akik nem tudják, hogyan kell megfelelően felszerelni a tankokat, és így akár a DPM-ünk is magasabb lehet. Töltésgyorsítóval és ventilátorral a DPM 1.974-re módosult (4,1 mp töltési idő), illetve BIA és csoki esetén 3,85 mp újratöltési idővel 2.105-re emelkedik a DPM (bár ezen a szinten BIA még eléggé ritka és csokit sem nagyon használ senki). És szükség is van a DPM növelésére, mert 1v1 szituációban pl egy KV-1 ellen bajban lehetünk, mert azonos a töltési időnk, de míg nekünk 135 a sebzésünk, addig a KV-1-nek 160. Vagy példaként felhozhatunk egy Churchill I-et is, aminek szintén 135 a sebzése, de gyorsabban képes betölteni, így egy adok-kapok párbajban szintén alul maradunk. Tehát ha ilyen szituáció alakul ki, akkor nagyon lényeges tudnunk, hogy a velünk szemben lévő tank gyorsabban vagy azonos idő alatt tölt, de nagyobbat üt, és ennek megfelelően kell eljárnunk.
A lövedékek 1.170 és 1.260 m/s sebességgel szállnak, ami kellemes érték (szintjén a legjobb), távoli célzáskor sem kell nagyon elé tartani a löveget. A lőszerek 186/3.200 kreditbe kerülnek. Ezek után erősen elgondolkodtató, hogy az ember mikor lő prémiumlőszerrel, mert az alacsony sebzés miatt ez az érték különösen soknak érződik, mert kreditet – többek között – az osztott sebzés alapján kapunk, és mivel olyan nagyot nem tudnak a lőszereink sebezni, ezért különösen drágának minősülnek.
A lövegnek 0,33 a pontossága, ami a versenytársak között a legjobb értéknek minősül, azonban ha nem várjuk meg hogy teljesen beszűküljön a célkereszt, akkor elég gyakran fogunk mellélőni, tapasztalat. A célzási sebességünk 2,4 mp, a többi nehéz tanknak 1,5-2,9 között változik, tehát ebben középosztály vagyunk. Ha mozgás közben szeretnénk lövöldözni, akkor csak kis távolságra (max. 100 m) javallott, és azt is csak akkor, ha viszonylag egyenes vonalban haladunk mi is és a célpont is, különben csak pocsékoljuk a lőszert.
Lőszerből összesen 45 db-ot vihetünk magunkkal, én az elején 30/15-re állítottam be, ami szerintem jó beállítás, minden helyzetet lehet így kezelni.
A löveget 20 fokban tudjuk felemelni és -8 fokban tarthatjuk lefelé. A süllyedés a legtöbb helyzetben elegendő, de aki hozzászokott a -10 vagy még nagyobb süllyedéssel rendelkező lövegekhez, az szenvedősnek érezheti eleinte, míg a 20 fok emelkedési érték közepesnek mondható. Nem képes csodákra, de könnyen megszokható.
WIKI: Átütési és sebzési mechanizmus
Torony
A torony 80/60/60 mm páncélzattal van ellátva. A torony frontján van egy hatalmas lövegpajzs, ami hatalmas páncélértékkel bír – gondolnánk, de a legtöbb részén a védelme 80-85 közötti. Bár vannak rajta 160-170 mm védettségű részek is, de ez RNG kérdése, hogy éppen ott találják-e el és lepattannak, vagy simán átütnek. Van továbbá egy kupola is a tetején, aminek 50-60 mm a védelme, ezt valóban bármi átüti.
Hiába eléggé gyengécske a védelme, úgy vettem észre, hogy mégis viszonylag sokszor pattannak róla a tier IV-es tankok, és sokszor még a tier V-ösök is, amin őszintén meglepődtem. Szóval nyugodtan lehet vele hulldown-ban játszani, csak ne kapjuk agyvérzést, ha egyik csatában minden átüt, máskor pedig sorra pattintunk.
A tornyot 25 fokban képes forgatni, ami szinte megegyezik a Löwe értékével, pedig annak valóban használható tornya van. A tier V-ös nehezek között ez az érték is az átlag közepébe sorolja. Sok esetben ha gyorsan kell lőni, testtel is rá kell fordulni, akkor viszont teljesen szétesik a célzókör, így amit megnyerünk a réven, azt elvesztünk a vámon. Ha egy mobilis tank ránk ront, akkor gondolkodás nélkül azonnal forduljunk utána testtel is, különben az életben nem tudjuk megsebezni.
A tanknak 360 méter az alap látótávja, ami a legjobb a szintjén lévő nehezek között, sőt az összes nem prémium tier V-ös tankot figyelembe véve mindössze három tanknak – Wolverine, M4, Sherman III – van jobb látótávja. Az AMX ELC-nek is 360 méteres a látótávja, így célszerű ezt az értéket minél feljebb tornázni, és akkor sok esetben mi hamarabb tudunk spotolni kempelő tankokat, mint ők minket.
WIKI: Láthatósági rendszer és felderítés
Felépítmény
Ha már toronyra nem volt elegendő a német acélból, akkor a testén sincs sok belőle sajnos, nevezetesen 50/50/50 mm páncélzattal van ellátva a tank teste, amit – akárcsak minden tankjukon a háború elején – egyáltalán nem döntöttek meg sehol, pontosan kijönnek a szép német derékszögek mindenhol. Ezt 95%-ban bármi átviszi, ami eltalálja, már ha egyenesen állunk. Mi tehát a megoldás? Nos, soha ne álljunk merőlegesen egy ágyúra sem.
50 mm-es a tank oldal páncélzata és teljesen sima, semmi kitüremkedés nincs rajta, ami szabályosan kiállt a sidescrape alkalmazásáért. Ilyenkor az oldala – ha nem forgatjuk túl – gyakorlatilag sebezhetetlen, legfeljebb láncolni tudnak minket. Szóval kimegyünk, célzunk, lövünk, vissza. Ezt kb. 1-2 másodpercenként. Ha szerencsénk van, el lehet kapni egy ütemet, hogy amint pattannak, kimegyünk, lövünk, és pont visszaérünk, mire újra lőnének ránk. Gyakorolni kell, de ezen a szinten – ahogy már írtam – nagyon sok kezdő van, aki nem ismeri a sidescrape-et, és rögtön lő, amint betöltött. Fókavadászok előnyben!
Mivel egy német tankról beszélünk, ezért ki van zárva, hogy legyen használható álcánk, ami egyébként 7,33/3,67/1,91%. Olyan remekek az értékek, hogy én nem áldoztam fel 75.000 kreditet és inkább le sem festettem, szinte teljesen felesleges.
Felfüggesztés
A talp 23 fokban képes fordulni, tipikus klasszikus heavy fordulékonyság, az 5-ös heavyk között az alsóbb mezőnybe (17-32 fok) tartozik. A talajellenállás pedig 0,96/1,15/2,4 m/s2, amik szintén klasszikus heavys számok. Magyarán lassú, nehézkes, lassan fordul.
Motor
Maybach HL 150 nevezetű motor hajtja a maga 400 pacijával. Elég lassan tudja mozgatni a nem éppen vastag páncélzatát, de ugye a háború kezdeti fázisában tervezték a harckocsit, amikor még a motorok is gyengécskék voltak. A top sebessége 35 km/h, amit sík terepen el is ér, azonban viszonylag komótosan indul. A tanknak mindössze 10,86 LE/t a fajlagos teljesítménye, ami eléggé érezhető is. Tipikus német nehéz tank.
A váltó a tank elején helyezkedik el, tehát minden, a tank alsó lemezére érkező lövés sárgítja, illetve néhány esetben vörösre színezi. Gyulladni 20% eséllyel tud, de engem csak egyszer gyújtottak ki, és akkor is egy arty volt a ludas – felülről.
A tank nem túl nehéz, mindössze 37 tonna, egyedül a BDR G1 B könnyebb nála fél tonnával. Ütközni csak olyan tankokkal szabad, amikről biztosan tudjuk, hogy jóval könnyebbek nálunk, különben erősen rápacsálhatunk.
Modulérzékenység
A tankban a legtöbbször a motort lövik sárgára, esetleg pirosra, illetve néha a sofőrt ütik ki, aki szintén elöl helyezkedik el. Oldalról érkező lövedék a lőszerrekeszt tudja sárgítani, de felrobbantani még egyszer sem tudtak. Artykat nagyon nem szereti, általában a lövészt, illetve a töltőt tudja kiütni. Kupolára érkező lövés a periszkópot tudja pirosítani, és a parancsnokot szedi ki. Sokszor a rádiós is elhalálozik, akit meggyászolunk, de kötszert nem adunk neki. De összességében a motort kivéve nem mondanám modulérzékenynek a tankot.
Ajánlott játékstílus
Nos, ez egy lassú, nehéz tanknak csúfolt közepes tank jó átütéssel, de csapnivaló DPM-mel. Tier V-ben és esetleg kevés VI-os tank esetén tier VI-ban mehetünk előre, próbáljunk első sorban a sidescrape-re építeni, másodsorban pedig hulldown-ban lövöldözni. Az is járható, hogy középtávig megyünk, és felspotoljuk az ész nélkül előreszaladó tankokat, mert ezen a szinten szinte mindig vannak ilyenek. Tier VII-ben – vagy ha sok a kemény, illetve nagy sebzéssel rendelkező tank – marad a támogatás a második sorból. Azonban ilyenkor is figyelni kell, mert akár előrenyomulásnál, akár visszavonulásnál időben kell kapcsolni, különben késő lesz a mobilitásunk miatt.
Ajánlott felszerelések, fogyóeszközök és legénységi képzettségek
Ajánlott felszerelések
Töltésgyorsító, ventilátor és periszkóp vagy távcső. Én periszkóppal használtam az utolsó 20-30 csatában, és akkor rengeteg sebzés hozzájárulást szedtem össze. Nem azt mondom, hogy az utolsó bokorban kell állni és várni, de sokszor megesik, hogy egyik oldalt megnyertétek, de nem tudsz előremenni, mert tudod, hogy kb. hol szoktak veled szemben kempelni, amiket amúgy csak akkor vennél észre, ha rád lőnének.
Ajánlott fogyóeszközök
Kis javítókészlet, kis elsősegélycsomag, automata tűzoltókészülék.
Ajánlott legénységi képzettségek
- 6. érzék + Javítás
- Javítás, Látótávot növelők, Mozgás közbeni pontosságot növelők
- BIA
- Egyéb
Bevétel
Tier V-ben az ember általában farmolás miatt játszik, ennek köszönhetően egy átlagos győztes kör 10-30k nettót hoz prémiumfiókkal minimális prémiumlőszer használata mellett. De ha valaki csak prémiumlőszert használ – avagy statpadderkedik – akkor erős mínuszokra számíthat.
Előnyök és hátrányok
Előnyei
- Használható oldalpáncélzat
- Átütés (alap+prémium is)
- Látótáv
- Sidescrape-re alkalmas
- Minimális modulérzékenység
Hátrányai
- Lomha
- Egyértelmű gyengepont
- Sérült motorral azt kívánod, inkább lőttek volna ki
- Megbízhatatlan toronypáncélzat
- Gyenge frontpáncélzat
- Pehelysúlyú nehéz tank
- Grindelése rémálom
Kiknek ajánlott
Összegezve ez egy átlagos tier V-ös tank, mármint legtöbb tulajdonságában átlagos vagy az alatti. Két előnye a látótáv és az átütés, amikkel a többi tank fölé tud "tornyosulni", de ezekért a DPM-ét, a mobilitását és a páncélzatát áldozta fel. Úgy is mondhatnánk, hogy egy nagyon jól kiegyensúlyozott német tankról van szó. Nem hiszem, hogy sokan szeretnék megtartani, de kifullozva (a legnagyobb ágyúval!) egyáltalán nem fájdalmas a két tier VI-os tank kifejlesztése. Akinek nem tetszett, hogy nincs kemény frontpáncélja, az ne is menjen tovább a nehéz tank ágon, mert a VI-os, a VII-es és részben még a VIII-as is hasonló lesz.
Videó
A videó elkészítéséért sokadszorra is köszönet bodzynak!
Az elemzést írta: singes_hun
Hivatalos cikk: https://worldoftanks.eu/en/news/general-news/holiday-ops-2024-regulations/
Hivatalos videó: https://www.youtube.com/watch?v=U3rQV96YJvc