Jelenleg 364 vendég és 2 tag online

Magyar harckocsik

1 hónapja 1 hete #299627 Írta: Fücsök
Megválaszolva: Fücsök
Gondoltam, de arra nem emlékszel, hogy milyen lövegre gondoltak? (Pl. belga 47mm-es vagy német 50mm-es löveg lehet nagyjából ha jól sejtem.) Néhány forrás azt írja, hogy 1944-ben már a Turán I és II-t is elkezdték talpalni 60mm-re a frontrészen mind a teknőn, mind a tornyon, erről tudsz valamit? Egy forrás ha jól emlékszem azt írta, hogy javasolták a VKF-nél, a Turán III frontpáncélzatának további növelését 80-ról 95mm-re mikor elkezdik a sorozatgyártást, erről olvastál a kutatásaid során?

Jelentkezz be, és csatlakozz a beszélgetéshez!

1 hónapja 1 hete #299628 Írta: krisztianbibor
Megválaszolva: krisztianbibor

Fücsök beküldte: Gondoltam, de arra nem emlékszel, hogy milyen lövegre gondoltak? (Pl. belga 47mm-es vagy német 50mm-es löveg lehet nagyjából ha jól sejtem.) Néhány forrás azt írja, hogy 1944-ben már a Turán I és II-t is elkezdték talpalni 60mm-re a frontrészen mind a teknőn, mind a tornyon, erről tudsz valamit? Egy forrás ha jól emlékszem azt írta, hogy javasolták a VKF-nél, a Turán III frontpáncélzatának további növelését 80-ról 95mm-re mikor elkezdik a sorozatgyártást, erről olvastál a kutatásaid során?

Elméletileg nem csak a sorozatgyártásnál lett volna a 43M Turánnak 90-95 mm vastag a páncélzata a homlokon, már az első és második kísérleti típus is így készült.
Mellékletek:

1 hónapja 6 napja #299649 Írta: Karika
Megválaszolva: Karika
A csapatok egy nagy kaliberű, lehetőleg 75 mm-es löveget akartak, elsősorban azért, hogy az ellenséges gyalogsággal szemben hatékonyabb lövege legyen a harckocsijaiknak. Emellett - mintegy mellesleg -, persze, ha egy lövéssel kilövi a T-34-est, az is szuper lenne, de inkább legyen egy nagyobbat robbanó repeszromboló töltete, az sokkal hasznosabb a valós harcokban, mint egy kisebb kaliberű páncéltörő fegyvere.
Nem szabad elfelejteni, hogy nem a szovjet harckocsik voltak a fő ellenfelei a magyar harckocsiknak, hanem a gyalogság. Egy 47-50 mm-es löveg nem túl nagy előrelépés a Turán I 40 mm-es lövegéhez képest, főleg úgy nem, ha figyelembe vesszük, hogy a fenti kaliberekben csak vontatott páncéltörő lövegek voltak használatban a Honvédségben, abból sem olyan sok, gyártásban meg nem voltak Magyarországon, hogy legyen belőlük elég egy elméleti, ilyen löveggel szerelt Turán gyártásához.

E probléma megoldási lehetőségét kezdték el vizsgálni a VKF-nél majd HTI-nél 1941-ben, és végül arra jutottak, hogy egy hosszúcsövű 75 mm-es lenne a legjobb, de ehhez teljesen át kell tervezni a tornyot, ami hónapokba, vagy akár évekbe fog kerülni. Erre nem volt idő, nem várhatták ezt meg tétlenül, miközben folyik a háború. De addig is, amíg ez megvan, egy rövidcsövű 75 mm-eshez nem kell annyira sokat módosítani a tornyon, az legalább relatíve hamar gyártásba kerülhet, hogy legalább ennyivel is előrébb legyenek, amíg a hosszúcsövű változatot kikísérletezik.

A Turán I és II páncélzatának megvastagításáról nem rémlik, hogy olvastam volna, de nem vagyok mindent tudó. Nem elképzelhetetlen. Viszont nekem is úgy rémlik, hogy csak 80 mm-es frontpáncélt akartak a Turán III-nak. Ezt a 90-95 mm-t eddig csak a Krisztián által linkelt Magyar Királyi Honvédség Fegyverzete könyvben olvastam. Fura, hogy máshol, újabb cikkekben/könyvekben nem említik ezt. Nekem gyanús, hogy tévedtek. Amúgy ebben a könyvben ezt az I. és II. kísérleti típust meg az állítólagos két különböző tornyot sem igazán értem, ennek sem láttam nyomát egyelőre még sehol ezen a könyvön kívül, levéltárban sem.

1 hónapja 6 napja - 1 hónapja 6 napja #299650 Írta: krisztianbibor
Nem csak a 90-95 mm-es páncélzat különös, de a 47 km/h végsebesség is eléggé... optimista. Beszéltem egy művészúrral, aki fő forrásként az említett szakirodalmat használta, ő azzal érvelt, hogy lehetséges, hogy mindhárom Turán ezzel a maximum sebességgel rendelkezett, mivel a kialakítás ennyit tett lehetővé, csak mondjuk a 43M a jelentősen alacsonyabb fajlagos teljesítmény és magasabb talajnyomás miatt jóval hosszabb időintervallum alatt érte el a megjelölt gyorsaságot.

Illetve Karika, néhány hónapja említetted, hogy egyik ismerősödnek lesz lehetősége beleolvasni Dubánek valamelyik művébe. Végül volt neki, és talált bármit is ami bizakodásra adhat okot?
Én is írtam Silentstalkernek, egyelőre nem érkezett visszajelzés tőle. Mindenképp szólok, ha tudott bármiféle információval szolgálni.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Fücsök

1 hónapja 6 napja - 1 hónapja 6 napja #299651 Írta: Fücsök
Szerintem is tévedtek. Egyébként ha fontolás szintjén is volt utalás konkrét lövegre, akkor berakható lenne a Turán I-nél fejleszthető lövegként.B) Jó lenne ha nem a cseh 47mm-es löveg kerülne rá szerintem. Egyébként volt nekünk is kísérleti 47mm-es "gyalogásgi ágyúnk".
A 47 mm-es „gyalogsági ágyú” igazi páncéltörő (pct.)
ágyú volt, kb. a későbbi német 50 mm-es 38M pct. ágyú
páncéltörő képességével és mozgékonyságával. Két példány
megépítése és a sikeres csapatpróba után a fegyver
1934-ben a tömeggyártáshoz való előkészítés stádiumába
jutott. Diósgyőrben a Bézler Károly őrnagy által vezetett
csapat a szerkezeti tömeg csökkentésén fáradozott, amire
minden remény megvolt, tekintve, hogy a sorozatgyártásból
kikerülő ágyúk már nem műhelygyártmányok lettek
volna, hanem előgyártmányból előállított sorozatszériák.
Az ágyúhoz a Süss által készített irányzóberendezés is
közel állt a véglegesítéshez.

real-j.mtak.hu/...ed.pdf

1 hónapja 6 napja #299653 Írta: krisztianbibor
Azt nem tudom, hogy volt-e egyértelmű említés arról, hogy tervezték volna beszerelni. A cikkben kihangsúlyoztam, hogy a lehető legtöbb hazai gyártású modult igyekeztem rájuk tenni.
De pl. a T-21-nek, mint a Turán alapja, szükséges volt felhasználni a lövegét, mert ez volt az egyetlen, történelmi szempontból is kapcsolódó, hiteles ágyú a Turán 40 típushoz. Amennyiben valahol utalnának arra, hogy a mi 47 mm-es gyalogsági ágyúnkat tervezték rászerelni, természetesen mindenképp lecserélem.
Viszont így találomra nem hiszem, hogy jó ötlet rárakni random dolgokat, csak azért mert milyen jó lett volna, ha a Skoda lövege helyett egy magyar lenne kifejleszthető, de feltétlenül utánanézek.

1 hónapja 6 napja #299655 Írta: Fücsök
Csak a Skoda A9 38-as mintájú ágyú gyengébb mint a mi 40mm-es ágyúnk, így max. kezdő ágyúnak jó Tier IV-ben, emiatt kellene a jobb ágyú. Sajnos olykor csalni kell egy kicsit.

1 hónapja 5 napja #299666 Írta: krisztianbibor
Igen, az A9 a stock löveg a Turán I-en.
Egyébként a mi 40 mm-es ágyúnk is egy Skoda löveg, nevezetesen az A17. A T-21 licenszének megvásárlásakor vettük meg ennek is a gyártási jogát, később itthon ez volt rendszeresítve 40M 40 mm L/51-ként.

1 hónapja 5 napja #299669 Írta: esem
Megválaszolva: esem
Eleg jó könyvnek tűnik :)
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: krisztianbibor

1 hónapja 4 napja - 1 hónapja 4 napja #299671 Írta: krisztianbibor
Akit esetleg érdekelne a Turán:

Nagyon jó lett egyébként Máté a rajzod!

1 hónapja 4 napja #299672 Írta: Fücsök

Itt van egy friss videó a készülő magyar páncélvadászokról! (Orosz nyelvű, de felirat + automata fordítóval érthető.) Úgy néz ki prémium járművek lesznek a német fában.

1 hónapja 4 napja #299677 Írta: krisztianbibor
Ez ilyen formában biztos, hogy nem fog bekerülni.
Valamint fontos azt leszögezni, hogy ez csak egy javaslat egy ugyanolyan felhasználótól mint én, vagy bárki más, többé-kevésbé az általam bemutatott ágra alapozva.
A Wargamingnek erről sem információja, sem modelljei nincsenek, főleg nem olyan pontatlanok, mint amelyek a videóban megjelentek.
Azért köszönet a videóért, de ha már egy ekkora ágat ki tudnának hozni, 100% hogy nem prémiumok lesznek.

1 hónapja 4 napja #299686 Írta: krisztianbibor
Giganut elkezdte lemodellezni a bizonyos háború utáni projektet, velem is megosztott pár képet. Utánanézett ő is a tervrajzoknak, illetve váltottam is vele pár szót róla.
Említette, hogy az elméletileg a rajzon látható Christie-típusú felfüggesztés valószínűleg nem is az, mivel annak mind a vezető és meghajtókerekei, mind a nagy futógörgői sokkal kisebbek voltak. Szerinte lehetséges, hogy egyedi tervezésű és csak alapjául vették a T-34-et, vagy inkább egy BT-7-et, mivel óriási, 1 méter átmérőjűek a kerekek.
Valamint ismerős volt számára az ábra, de leginkább a játékbeli "Progetto 65"-ra emlékeztette, ami viszont többnyire kitalált. Ahogy elkezdte készíteni a modellt, az is szembeötlött neki, hogy több mint valószínű, hogy a teljes nézeti rajz csak a toronypáncélzatok metszetei után készülhetett el, de erről nincs megerősítés. Viszont felülnézeti illusztráció hiányában Dubánek (amennyiben az ő munkája a teljes tervrajz) ovális alakúként ábrázolta tévesen, félrenézve pár dologról, pl. a vezető kémlelőnyílásáról vagy a toronygyűrűről írt vagy jelölt információkat.
Amint lesz lehetőségem további képeket megosztani, beküldöm ide is!
(A tornyon egyelőre dolgozik, hogy lehetőleg megfeleljen méretarányilag és úgy egyébként fizikailag is a metszeti rajzoknak)
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Fücsök

4 hete 1 napja #299754 Írta: esem
Megválaszolva: esem
Most érkezett
Az esti program mar megvan :)
Mellékletek:
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: RedFox69

3 hete 5 napja #299835 Írta: Fücsök
Hogy halad az ismerősöd a modellekkel?:thx2: Kíváncsi leszek mikor lesznek friss hírek a fejlesztőktől!B)

KERES
© 2020 WOTINFO. Minden jog fenntartva.